Krąg II podczas badań wykopaliskowych w1974 r.
Jako pierwszy na kręgi w Grzybnicy zwrócił uwagę pastor Georg Magdalinski, który w artykule prasowym (jubileuszowy dodatek do „Kösliner Zeitung” z dnia 2 czerwca 1926 r.) opisał je i powiązał z interpretacją kręgów kamiennych z Odrów koło Chojnic jako „obserwatorium astronomicznego”. Na zaproszenie zaintrygowanego kręgami właściciela majątku Grzybnica (Alt-Griebnitz) – von Wenden’a, stanowisko w listopadzie 1928 roku wizytował konserwator zabytków archeologicznych i dyrektor Prowincjonalnego Muzeum w Szczecinie Otto Kunkel.
W archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie przechowywany jest list von Wenden’a z informacją o badaniach w jednym z dwóch kręgów i rozkopanych obiektach. Zachowały się także, sporządzone już po badaniach: amatorski szkic rzutu poziomego obydwu kręgów i rysunek sprzączki. O odkryciach w Grzybnicy wspominają w opracowaniu pradziejów powiatu Bobolice również Hans Jürgen. Eggers i Herman Bollnow.
Stanowisko zostało odnalezione przez Ryszarda Wołągiewicza w końcu kwietnia 1974 roku. Wskazówką była nieuzasadniona historycznie nazwa polna „Judenkirchhof”, oznaczająca cmentarz żydowski. Już w tym samym roku ujawniono obecność w kręgu II wkopu, który udało się zidentyfikować z amatorskimi badaniami von Wenden’a. Wskazówkami, że wkopu dokonano w latach 20. XX w. było znalezienie w jego obrębie butelki z browaru Bublitz i ok. 45. letnia sosna, rosnąca na powierzchni wkopu.
W latach 1974–1986 przebadano powierzchnię około 3 ha, odkrywając datowany na okres wpływów rzymskich kompleks kręgów kamiennych (kręgi nr I–IV) wraz z cmentarzyskiem grobów płaskich i oznaczonych konstrukcjami kamiennymi lub kamienno- ziemnymi. W odległości około 190 m na północ od stanowiska natrafiono na odosobniony krąg nr V oraz nieliczne obiekty z innych odcinków pradziejów. Na powierzchni stanowiska wystąpiły dość liczne polne kamienie, najprawdopodobniej wytrącone z bruków lub obwarowań grobowych.
Po zakończeniu badań wykopaliskowych, w kolejnych sezonach rekonstruowano wszystkie kamienne konstrukcje, które obecnie stanowią rezerwat archeologiczny „Kręgi kamienne w Lesie Grzybnickim”.
Ryszard Wołągiewicz (†) z Muzeum Narodowego w Szczecinie, który prowadził wykopaliska na stanowisku w Grzybnicy w latach 1974–1986
Krąg I podczas badań wykopaliskowych w 1975 r.
Krystyna Hahuła (†) z Muzeum w Koszalinie, uczestniczka wykopalisk i współautorka wydawnictwa monograficznego cmentarzyska w Grzybnicy
Krąg V podczas badań wykopaliskowych w 1982 r.