Rekonstrukcja trójkątnego bruku znajdującego się na północny-zachód od kręgu I (oznaczony jako „obiekt a”)
Dwa obiekty trójkątne odkryte w Grzybnicy są założeniami na planie trójkątów równobocznych, o ramionach długości 3,5 m oraz szerokości podstawy 2,3 m (obiekt a) i 3 m (wewnątrz kręgu I). Różnią się orientacją, budową i usytuowaniem. Konstrukcję obiektu zlokalizowanego na północny-zachód od kręgu I (obiekt a) stanowił trójkątny na stropie bruk, spoczywający na stosie stosunkowo dużych kamieni, szczelnie wypełniających nieckowatą, podłużną jamę o głębokości 0,9 m. Natomiast trójkąt kamienny w obrębie kręgu I zbudowany był z pojedynczej warstwy niewielkich kamieni. W obiektach nie odkryto materiałów, a obecność zaledwie dwóch przepalonych kości między kamieniami bruku wielowarstwowego mogła być przypadkowa.
Na terenie ziem polskich trójkątny obiekt znany jest jak dotąd jeszcze tylko z Mątwicy na Mazowszu, reprezentujący zapewne odmianę pozbawioną bruku wewnątrz boków kamiennego trójkąta. Liczne takie obiekty, zróżnicowane pod względem budowy, znane są z terenu południowej Norwegii, południowo-zachodniej Szwecji oraz okolic Jeziora Mälar. W innych rejonach Skandynawii trójkąty kamienne są późniejsze i pochodzą z okresu wędrówek ludów i okresu wikińskiego. Bruki trójkątne odkryte w Grzybnicy reprezentują formę o bokach prostych, najstarszą spośród trzech wyróżnionych form owych bruków w Skandynawii, która pojawiła się w końcu okresu przedrzymskiego i była charakterystyczna dla wczesnego okresu rzymskiego. Bruki te nie wykazują reguły w usytuowaniu względem stron świata, są jednowarstwowe lub tworzą kilkuwarstwową konstrukcję, a ich wielkość waha się od kilku do kilkunastu metrów. Podobnie liczne, północne analogie posiadają podłużnie ukształtowane, niższe warstwy bruku usytuowanego poza kręgami.
Na terenie Skandynawii, głównie na podstawie specyficznego inwentarza lub jego braku, przyjmuje się obrzędowy charakter takich obiektów. Mając na uwadze również usytuowanie bruków na cmentarzysku w Grzybnicy, w sąsiedztwie największych kręgów i stosów ciałopalnych, czyli w wydzielonej strefie o specjalnym przeznaczeniu, przyjąć można, że zapewne podobne, kultowe przeznaczenie posiadały trójkątne bruki kamienne w Grzybnicy.
Trójkątny bruk – widok od strony południowej.